سلطان قابوس، پادشاه صلح طلب عمان درگذشت، پادشاه جدید کیست

 

سلطان قابوس پادشاه عمان

 

 

سلطان قابوس، پادشاه صلح طلب ترین کشور خاورمیانه، در سن ۷۹ سالگی در مسقط، پایتخت عمان درگذشت. سلطان قابوس در طول پادشاهی خود در این کشور، همواره بر صلح و دوستی بین کشورها در منطقه پرآشوب خاورمیانه تاکید داشت. سلطان قابوس از خاندان بوسعیدی میباشد که فرزندی نداشت.

روابط سلطان قابوس با ایران در طول تاریخ

قابوس که از سال ۱۹۷۰ بر مسند قدرت نشسته است، از همان ابتدا با حاکمان ایران روابط سیاسی نزدیکی داشت. او که در جنگ با چریک های ظفار نمیتوانست به تنهایی به قائله پایان دهد، سرانجام از شاه ایران، محمد رضا شاه پهلوی، درخواست کمک نظامی میکند. ایران نیز با گسیل نیروهای خود به عمان و سرکوب چریک های ظفار، این جنگ را به نفع سلطان قابوس، خاتمه میدهد.

 

دیدار سلطان قابوس و محمدرضا شاه پهلوی

 

از همینجا روابط معاصر ایران و عمان گسترش میابد و سلطان قابوس پس از انقلاب اسلامی نیز روابط خوب خود را با ایران حفظ میکند. تکیه بر استراتژی صلح سلطان قابوس در مورد ایران، همواره عمان را به کشوری دوست و بی تنش در منطقه و برای ایران تبدیل کرده است. عمان همچنین بارها نقش میانجی را بین ایران و آمریکا داشته که مهمترین آن میانجیگری در امضای قرارداد برجام بوده است.

 

دیدار سلطان قابوس با آیت الله خامنه ای

 

روابط اقتصادی عمان و ایران

روابط اقتصادی عمان و ایران اما، نسبت مستقیمی با تعاملات سیاسی این دو کشور نداشته است. دلایل زیادی در حجم نسبتا پایین این معاملات وجود داشته که مهمترین آن استفاده تجار ایرانی از بنادر امارات و توجه کمتر به پتانسیل های عمان بوده است. عمان همواره به دنبال گسترش روابط خود با ایران بوده و در اقدامی کم سابقه، ویزای سفر ایرانیان به عمان را نیز لغو کرد تا ایرانیان راحت تر به عمان سفر کنند. اقدامی که هیچ یک از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس انجام ندادند.

 

دیدار سلطان قابوس با روحانی

 

 

روابط سلطان قابوس با جهان

جدای از روابط خوب سیاسی ایران و عمان، سلطان قابوس با تمامی کشورهای جهان روابط دوستانه و بر مبنای درک متقابل داشت. او حتی کشورهای پرتنش مانند رژیم صهیونیستی را به رسمیت میشناخت و در عین حال با عربستان، ایران، انگلیس و آمریکا نیز روابط حسنه داشت. روابطی که در دنیای امروز سیاسی جهان، سخت در کنار هم میگنجند. همچنین سلطان عمان در میانه تنش های دیپلماتیک بین قطر با امارات و عربستان، خود را بی طرف اعلام کرد و این کشورها را به گفتگو و صلح دعوت کرد.

 

سلطان قابوس

 

پادشاه جدید عمان و جانشین سلطان قابوس

هیثم بن طارق، بلافاصله پس از فوت سلطان قابوس و توسط نظر قبلی سلطان و تصمیم شورای دفاع، به عنوان پادشاه جدید عمان معرفی شد. سلطان جدید عمان، پسر عموی سلطان قابوس و از خاندان بوسعیدی است. او فرستاده ویژه سلطان قابوس و همچنین وزیر میراث فرهنگی عمان بود. فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد و ۶۵ ساله است.

 

سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان

 

منش و دورنمای سلطان جدید عمان

پادشاه جدید عمان، هیثم بن طارق، در اولین سخنرانی خود در این مسند، اعلام کرده که تمامی راه و روش پادشاه پیشین عمان، سلطان قابوس را پیش خواهد برد و تمامی برنامه های بلند مدت عمان بدون تغییر خواهند بود و روند ساخت و ساز کشور و روابط این کشور با جهان، به همان منوال قبل خواهد بود که این اعلام رسمی پادشاه عمان، خبر خوبی برای ادامه و گسترش روابط تجاری و فرهنگی عمان و ایران میباشد. سلطان هیثم بن طارق، تنها چند ساعت پس از فوت سلطان قابوس و به آرامی و اجماع بزرگان عمان و بدون هیچ چالشی، بر تخت سلطنت نشست که نوید دوران کوتاه انتقال قدرت را میدهد.

 

سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان

 

عمان ترید امیدوار است با تکیه بر روابط بسیار خوب ایران و عمان در زمینه های فرهنگی و سیاسی، روابط تجاری نیز با سرعت و حجم بالاتری گسترش یابد و دوستیهای دیرینه فرهنگی، به روابط مثبت تجاری بینجامد. ذکر این نکته ضروریست که عمانیها به سلطان قابوس علاقه قلبی داشتند و همین نکته را باید در روابط فرهنگی و تجاری خود با عمانیها کاملا در نظر بگیرید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

enemad-logo