برای اولین بار و اختصاصی: مقاله ای جذاب و متفاوت در باب شناخت عمان، تجارت و زندگی در کشور عمان

 

عمانیها چگونه ملتی هستند؟ روابط عمانیها با ایرانیها چطور است؟ وضعیت حجاب در عمان چگونه است؟ آیا شهر مسقط برای زندگی مناسب است؟ تفریحات عمانیها چیست؟ آیا در عمان دیسکو و کلاب وجود دارد؟ آیا عمانیها تنبل هستند؟ آیا عمان کشوری صنعتی است یا صرفا وارد کننده میباشد؟‌ آیا شرکتهای خارجی در عمان نمایندگی دارند؟ عمانیها چگونه بیزنس میکنند؟ توریست های عمان از چه قشری هستند؟ زبان عمانیها چیست؟

اینها سوالاتی است که میتواند در تجارت شما در عمان تاثیرگذار باشید. به همین منظور، ما در عمان ترید تلاش میکنیم تا برای اولین بار با نگاهی متفاوت این سوالات را برای شما شفاف سازی نماییم تا بتوانید تصمیمات بهتر و واقع گرایانه تری  برای کار، تجارت و زندگی در عمان اخذ کنید.

 

 

عمانیها دارای روابط خوبی با ایرانیها هستند. این روابط از گذشته بر فرهنگ دو کشور تاثیر گذاشته و آنها سعی میکنند روابط خوب خود را با ایران نگه دارند. از دید عمانیها ایران کشوری مقتدر است. سلطان قابوس پادشاه این کشور است و شخصیت صلح طلبی دارد. پلیس عمان هم برخورد بسیار با احترامی با ایرانیها دارد (ولی همیشه قوانین را رعایت کنید تا به مشکل برنخورید)، عمانیها دارای ۳ نژاد اصلی عرب، بلوچی و آفریقایی میباشند که هر یک بخش مشخصی از تجارت این کشور را اداره میکنند. این ترکیب به شما برای تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس (اعراب)، پاکستان و هند (بلوچ ها) و تجارت با شرق و شمال آفریقا (سواحیلی و عرب زبان ها) کمک میکند. کشور عمان فرهنگ سنتی دارد و عمانیها بسیار به این فرهنگ پایبند هستند. اینکه سلطان قابوس همسر دارد یا خیر و یا چه کسی جانشین او خواهد بود را بهتر است از عمانیها نپرسید، چون دوست ندارند کسی در این مورد با آنها صحبت کند و پادشاه خود را بسیار گرامی میدارند.

 

 

 

در مقایسه با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، عمان کشوری متوسط از نظر فرهنگ و درآمد میباشد. از یمن و بحرین بالاتر و از امارات و قطر بسیار پایینتر است. اماراتیها به عنوان مثال، عمانیها را به عنوان ملیت قوی و باکلاسی قبول ندارند و درآمد سرانه آنها نیز بسیار پایینتر از آنهاست.

 

 

در عمان زنان معمولا حالت سنتی خود را حفظ کرده اند ولی نسل های جدیدتر در حال تغییر این روند هستند. مثلا دختران جوانتر عمانی کمتر روسری به سر میکنند ولی همچنان از لباس های تیره در پوشش خود استفاده میکنند. نسبتا زیاد آرایش میکنند، به ظاهر خود اهمیت میدهند ولی مانند امارات، قطر و کویت قدرت خرید از برندهای بسیار گران مانند گوچی، شانل و لویی ویتون را ندارند (به طور عمومی)، جوانترها با دوستان خود وقت میگذرانند و فرقی نمیکند پسر یا دختر باشند ولی به اندازه امارات یا کویت شاد و شاید اصطلاحا شهری نباشند.

 

 

دخترهای عمانی در انتخاب لباس هایشان به شدت کم سلیقه هستند و بلد نیستند شیک لباس بپوشند (که فرصت خوبی را برای تجارت در این حوزه به شما میدهد)، مردها هم که کلاه مخصوص عمانی با دشداشه سفید بر تن میکنند و اگر لباسی غیر از این بپوشند، بسیار بد سلیقه این کار را میکنند.

 

 

در عمان شما بیشتر مرد میبینید تا زن! در رستوران ها اکثرا مردها را مشاهده میکنید، در کلاب و بار هم همینطور و به ندرت دختر عمانی و حتی خارجی میبینید. در مالها دختران عمانی را به همراه شوهر یا دوستانشان مشاهده میکنید که نشان از تمایل به خرید آنها دارد. ولی در کل عمانیها بسیار مهربان و خوش قلب هستند.

 

 

در ضمن اگر دیدید دو مرد برای احوالپرسی بینی خود را به هم میچسبانند و صدای بوس در می آورند، تعجب نکنید، این روش چاق سلامتی مردان عمانیست. در ضمن مردان با زنان دست میدهند و مشکلی ندارند، به خصوص اگر طرف مقابلشان خارجی باشد.

 

 

در ادارات دولتی بهتر است حجاب خود را رعایت کنید چون مذهبی تر هستند و میتوانند شما را در این مورد قضاوت کنند. اما در کل کسی با حجاب شما کاری ندارد و به شما چیزی نمیگوید. به دلیل همین کمبود و یا کمتر دیده شدن دخترها، شاید نگاه ها در فضاهای عمومی کمی آزار دهنده باشد! شاید یکی از دلایلی که توریست های جوان اروپایی و سایر کشورها کمتر به عمان سفر میکنند همین باشد. بیشتر عمانیها به اصول مذهبی پایبندند، نماز میخوانند (البته نه همه آنها) و به نظافت خویش اهمیت میدهند. به طور کلی الزامی برای حجاب در کشور عمان وجود ندارد و به خصوص خارجیها میتوانند آزادانه و با رعایت عرف کلی، در عمان پوشش خود را انتخاب کنند.

 

 

مسقط شهری بسیار آرام و با مردمی بسیار با حوصله است. آنقدر آرام که میتواند حوصله شما را به سرعت سر ببرد و احساس کنید کار خاصی برای انجام در این شهر ندارید، ولی اگر کلا به دنبال آرامش هستید، مسقط این نیاز شما را کاملا برآورده میکند! شهری دراز و طویل و با معماری زیبا و خانه های سفید رنگ و کاملا آرام. هتلهای مجلل و رستوران های زیادی در مسقط وجود دارد که میتوانید برای گذراندن وقت یا صرف قهوه و خوراکی به آنجا بروید. سواحل زیبای مسقط نیز آرامش بسیار خوبی دارد.

 

 

عمانیها برای تفریح و گذراندن وقت به کافی شاپ، رستوران، بار (که تعداد زیادی از آن در مقایسه با امارات وجود ندارد)، بازار و غیره میروند. قلیان کشیدن (که به آن شیشا میگویند) یکی از تفریحات عمانیهاست و بیشتر در این فضاها مردان عمانی را مشاهده میکنید که همگی سر در گوشیهای موبایل خود دارند، یک صفحه نمایش بزرگ مشغول پخش فوتبال با گزارشگر عربی است و اگر یک دختر از آنجا تردد کند، همه نگاه ها ناخواسته و زیرچشمی پراکنده میشود! ارتباط گرفتن آنها باهم نیز، برای خودش جالب است! خنده های بلند و جلب توجه به روش بدوی!

 

 

در بیزنس اما، عمانیها بسیار قوی هستند. سالیان سال است که واردات کرده اند و با اصول بازرگانی کاملا آشنا هستند. اصلا آنها را دست کم نگیرید. خیلی خوب چانه میزنند و قیمت میشکنند. بهتر است روش مناسبی به کار ببرید و خیلی حوصله کنید. چون در پاسخ دهی خیلی کند عمل میکنند. ولی کار خود را بلدند. گول ظاهر ساده شان را نخورید و حرفه ای بیزنس و تجارت کنید. نقطه ضعف و قوت آنها را بشناسید. عمانیها به طور کل سخت پول خرج میکنند. دوست دارند خوب خرج کنند و لوکس باشند، ولی خیلی نمیتوانند این کار را انجام دهند! ماشین های گران قیمت را دوست دارند و خیلی هم پز میدهند و تعریف میکنند ولی قدرت خریدشان به طور نسبی پایین آمده است.

 

 

به عمانیها دروغ نگویید و با آنها با احترام برخورد کنید. آنها نیز کاملا و از همان اول همین برخورد را با شما دارند، اما اگر احساس کنند به آنها بی احترامی شده و یا دست کمشان میگیرید، به سرعت موضع خود را عوض میکنند و به اصطلاح لج میکنند که به نفع بیزنس شما نیست و باعث تنش میشود. ممکن است به شما قول زیاد بدهند، ولی زود قانع نشوید و سعی کنید با دیگران نیز مذاکره کنید، اگر کند پاسخ گرفتید، حوصله و پیگیری کنید، عجله نکنید.

 

 

علیرقم تصور برخی ها، عمان کشور وارد کننده صرف نیست و بسیاری از محصولات را خود تولید میکند. دارای کارخانه های فراوان است و با سرعت در حال توسعه. پس خود را با این تصور فریب ندهید و محاسبات خود را با واقعیت تطبیق دهید. زیرساخت های عمان همچنان در حال توسعه است که فرصت خوبی به شما میدهد و برنامه یا ویژن ۲۰۴۰ آنها بسیار روشن است. عمان تلاش میکند تا از موقعیت ژئوپلتیکی و فرهنگ صلح طلبی خود برای گسترش تجارت خود استفاده کند. عمانیها در بسیاری از مشاغل کلیدی مشغول به کار هستند.

 

 

حتی تمامی رانندگان تاکسی عمان، عمانی هستند. در بیشتر مشاغل سخت کار در بیابان و کارهای نفتی و کارگری، عمانیها مشغول به کار هستند. پس این تصور تن پروری عمانیها را نیز از ذهن خود خارج کنید! آنها با شرکتهای بزرگ کار کرده اند و در طول سالیان آموخته های تجاری و صنعتی به روزی دارند. بیشتر شرکتهای خارجی در عمان دفتر مستقیم دارند و ملزم به استفاده و آموزش نیروهای عمانی هستند.

 

 

عمانیها با عربی لهجه عمانی صحبت میکنند که به عنوان مثال دارای اصطلاحات متفاوتی با عربی عراقیهاست. شما پس از گذراندن ۶ ماه تا ۱ سال کاملا متوجه میشوید و حتی میتوانید با آنها به عربی گفتگو کنید. انگلیسی هم کاملا رایج است و تقریبا همه عمانیها میتوانند از طریق انگلیسی با شما ارتباط برقرار کنند. موسسات آموزشی قوی زبان در عمان مشغول تدریس زبان با استفاده از انگلیسی زبان ها هستند. اگر زبان بلوچی و یا آفریقایی (سواحیلی) هم بلد باشید، کار شما ساده تر میشود.

 

 

در کل برای موفقیت در عمان تلاش کنید فرهنگ عمان را آن طور که هست قبول کنید و اگر با اصول معمولی شما متفاوت است، موضع منفی نگیرید. تصورات کلیشه ای خود را کنار بگذارید و از بالا به پایین به عمانیها نگاه نکنید. دوستانه و با حوصله برخورد کنید، تحقیق کنید، زود تصمیم نگیرید، مشورت کنید و از همه مهمتر، راستگو باشید، وعده های توخالی ندهید و اعتبار سازی کنید. به کم هم قانع نباشید و حرفه ای بیزنس کنید. عمانیها ساختار فکری پیچیده ای ندارند.

اگر در زمینه عمان سوالی دارید در زیر مطرح کنید. ما تلاش میکنیم شما را با واقعیت های جزیی و دقیق عمان آشنا کنیم. موفق باشید. در صورتیکه قصد دارید با شرکتهای عمانی آشنا شوید میتوانید لیست شرکتهای مختلف عمان را از اینجا دانلود کنید.

 

 

 

 

1 دیدگاه

  1. با سلام. ما به زودی لیستی از شرکتهای مرتبط در عمان رو منتشر میکنیم. البته در این کار سعی کنید خلاق باشید و با تمامی شرکتهای عمانی تماس بگیرید. همه بیزنس ها یه تبلیغات و عکسهای خوب نیاز دارند. به بخش فرصتهای ویژه سر بزنید. موفق باشید.

   1. سلام من مخواستم بپرسم من کارگاه نجاری دارم به دلیل رکود تقریبا بیکاریم مخوام اگر امکان داشته باشه پروژه بگیرم در زمینه درب و دکور وکابینت ومبلمان که در ایران تولید و در محل پروژه نصب بشه ایا امکان داره ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید

    1. با سلام. ما لیستی از شرکتهای طراحی داخلی عمان را منتشر کرده ایم که میتوانید با آنها تماس بگیرید و برای مشارکت در پروژه های آنها با این شرکتها تماس بگیرید. همچنین به زودی لیستی از شرکتهای کابینت ساز در عمان را منتشر میکنیم. شرکتهایی که در زمینه نجاری در عمان فعال هستند نیز در این لیست وجود دارند. باید تلاش کنید تا با این شرکتها که کار آنها کاملا مرتبط با تخصص شماست و در عمان ترید ما آنها را به طور دقیق دسته بندی کرده ایم تماس بگیرید:

     https://omantrade.ir/product/ot-civil-v1/

    1. با سپاس از حوصله شما برای مطالعه این مقاله در مورد کشور عمان. امیدواریم بتوانیم در کنار شما دوستان گرامی، فضای داخلی عمان را شفاف سازی نماییم تا هموطنان عزیز بتوانند در کشور عمان موفق تر به کار، زندگی و صادرات محصولات خود بپردازند. موفق باشید.

  1. امکان انجام این فعالیت در عمان وجود دارد. باید رقبای خود را بشناسید، ذائقه مشتریها را بشناسید، میزان مصرف کنندگان و درگاه های مناسب تبلیغات را شناسایی کنید. معمولا موارد مصرفی مانند نان شیرینی و غیره بازدهی مناسبی دارند. ولی باید رقبا را شناسای کنید، شمرده و حساب شده قدم بردارید، بهترین منطقه برای فروش محصولات خود را پیدا کنید، فعال باشید، با سوپر مارکتها، شیرینی پزی ها، هتلها و سایر مکانهایی که میتوانند مشتری شما باشند ارتباط بگیرید، تخفیف بدهید، مشتری را راضی نگه دارید، بلند مدت فکر کنید، در پیدا کردن مشتری خلاق باشید تا بتوانید در عمان موفق باشید.

 1. با سلام، لطفا راهنمایی کنید که ایا عمان در حال حاظر نیروی کار جذب میکند و برای مهاجرت به انجا بیشتر چه رشته و حرفه نیاز است هم خانم هم اقا، و هزینه با احتساب مسکن ، خوراک و پوشاک برای هر نفر با یک زندگی نورمال چقدر است؟

  1. با سلام. عمان کشوری است که همواره و بر اساس سیاست های خود، نیروهای بین المللی را استخدام میکند و در بخش های مختلف و به خصوص جاهایی که نیروهای داخلی این کشور توان انجام خوب کار را ندارند بهره میگیرد. کارهای خدماتی و یا کاملا تخصصی در هر زمینه ای، همواره مورد استفاده هستند.

   برای آگاهی از هزینه های زندگی در عمان به لینک زیر مراجعه نمایید:

   https://omantrade.ir/n-lco/

  1. با سلام. بله. امکان کاریابی وجود دارد. ولی خود شما باید اقدام کنید. عمان ترید شما را معرفی و یا استخدام نمیکند. برای آشنایی بهتر با شرکتهای مهم فعال در نفت و گاز عمان، ما لیست جامعی از شرکتهای نفت و گاز عمان را منتشر کرده ایم که میتوانید این لیست را دانلود کرده و با شرکتهای مختلف تماس بگیرید و رزومه بفرستید. این اولین قدم شما برای پیدا کردن کار در حوزه نفت و گاز عمان است:

   https://omantrade.ir/product/o-ogc-68/

 2. سلام میخواستم بدونم رفتار دولت و مردم عمان با سگ ها چطوری هستش امکان بردن حیوانات خانگی به عمان وجود داره
  و همچنین در مورد بازار کار ارایشگری به خصوص ناخن چطور میتونم اطلاعات کسب کنم ؟؟؟ ممنون از مقاله خوبی که نوشتین

  1. با سلام و سپاس از توجه شما. اصولا کشور عمان کشور مسلمان نشینی هست، ولی برخورد منفی نسبت به حیوانات ندارن، خارجیها به خصوص کاملا آزادن در این زمینه و مکانهایی هم برای این کار در نظر گرفته شده.
   در مورد شغل آرایشگری شما میتونید با موسسات و شرکتهایی که در این زمینه فعالیت میکنند ارتباط بگیرید. معمولا خانمها در عمان به خودشون رسیدگی میکنند و هزینه های آرایش هم بالاست. مجوز انجام این کار هم قابل دریافت است. شما میتونید در ابتدا با آرایشگاه ها در عمان کار کنید و کم کم بیزتس خودتون رو داشته باشید. موفق باشید.

  1. با سلام. برای معرفی شرکتهای صادرکننده سنگ و مصالح ساختمانی به عمان، ما لیستی از شرکتهای عمانی فعال در بخش عمران، ساخت و ساز، معماری و مصالح ساختمانی عمان را آماده کرده ایم که شما میتوانید این لیست را دانلود کرده و با آنها مستقیما ارتباط برقرار نمایید:

   https://omantrade.ir/product/ot-civil-v1/

  1. با سلام. مقوله صادرات گوشت به عمان از ۲ منظر قابل بررسی است.

   ۱- اجازه صادرات از طرف ایران
   ۲- مجوز ورود گوشت به عمان از طرف دولت عمان.

   صادرات گوشت از ایران به عمان در طول سالهای گذشته انجام میشده ولی گاهی با مشکلاتی از طرف دولت عمان همراه بوده است. همچنین حمل و نقل و مجوزهای قانونی و قرنطینه ای عمان را نیز باید در نظر بگیرید.

   شما بهتر است ابتدا از اجازه صادرات این نوع گوشت از ایران مطمئن شوید، هزینه های انتقال را برآورد نمایید (حمل و نقل با کانتینر یخچالی و غیره) سپس به دنبال شریک تجاری در عمان گشته و با آنها در مورد قیمت به توافق برسید.

   این روند مسیر شما برای صادرات گوشت به عمان است. موفق باشید.

  1. با سلام. بله. این امکان وجود دارد. شما باید بتوانید تمامی هزینه های نقل و انتقال، نگهداری، حمل و نقل تا عمان، گمرک و غیره را محاسبه کنید و از همه مهمتر مشتریان خود را شناسایی کرده و با آنها به گفتگو بپردازید. صادرات به عمان کار ساده ای نیست ولی اگر محاسبات خود را دقیق انجام دهید میتوانید بازدهی تجاری خود را اندازه گیری کرده و بهتر و علمی تر در این راه قدم بگذارید. موفق باشید.

  1. با سلام. عمان ترید شرکت کاریابی نمیباشد و کسی را استخدام نمیکند. ما صرفا شما را راهنمایی میکنیم تا خود بتوانید با شرکتهای عمانی ارتباط برقرار نمایید و برای کار در عمان و یا مقاصد دیگر با آنها تماس بگیرید. با توجه به سوابقتان، میتوانید لیست شرکتهای نفتی عمان را از لینک زیر دانلود نمایید و با آنها ارتباط برقرار نمایید. همگی شرکتهای این لیست دارای وب سایت هستند:

   https://omantrade.ir/product/o-ogc-68/

  1. با سلام. درآمد پزشکان در عمان به بیمارستانی که در آن استخدام میشوید، تخصص شما و تعداد متقاضیان آن تخصص بستگی دارد. عدد دقیقی را نمیتوان مشخص کدر. شما میتوانید با دانلود لیست بیمارستانهای برتر عمان خود برای آن بیمارستانها رزومه بفرستید و توانمندی خود را ارایه نمایید:

   https://omantrade.ir/product/om_top10_hos1/

  1. با سلام، ما لیست شرکتهای مهندسی پزشکی در عمان را به صورت کامل تهیه نکرده ایم. ولی برای ارباط موثرتر و سریعتر میتوانید لیست بیمارستانهای کشور قطر و یا عمان را دانلود کنید و برای آنها رزومه ارسال نمایید. این بیمارستانها و مراکز اطلاعات دست اولی را میتوانند در اختیار شما قرار دهند. موفق باشید.

پاسخی بگذارید